Menu główne:
Medycy i adwokaci wspólnie postanowili bronić tajemnicy zawodowej. Zagrożenie widzą w projekcie nowelizacji ustawy o policji, nad którym prace trwają w Senacie. Samorządy zawodów zaufania publicznego nie zostawiły na nim suchej nitki.
Więcej: Tajemnica na podsłuchu
Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) wygrała przed sądem okręgowym w Hadze sprawę dotyczącą inwigilacji prawników. Sąd orzekł, że podsłuchiwanie komunikacji adwokatów z klientami jest naruszeniem praw fundamentalnych oraz nakazał holenderskim służbom zaprzestanie takiej praktyki.
Więcej: Prawnicy wygrywają ze służbami sprawę o naruszenie tajemnicy adwokackiej
„Przyznanie radcom prawnym uprawnień w sprawach karnych będzie oznaczać, że obrońcami mogą być tajni współpracownicy służb specjalnych” – napisał do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. I apeluje o rozważenie, czy nowelizacja poprawi bezpieczeństwo obywateli potrzebujących obrońcy przed sądem, czy też je osłabi. Dziś drugie czytanie projektu w Sejmie. Chodzi o zmianę art. 82 kodeksu postępowania karnego, który ma brzmieć: „obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych”. W memorandum do szefa resortu sprawiedliwości prezes NRA wskazuje, że nowelizację należy skonfrontować z przepisami dotyczącymi służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna z 27 sierpnia 13 (nr 165)