Menu główne:
Prowadzimy rozmowy z operatorami internetowymi na ten systemu wczesnego ostrzegania. W ograniczonym zakresie zacznie on funkcjonować jeszcze przed szczytem NATO. Przymierzamy się też do budowy klastra rządowego oraz wojewódzkich klastrów cyberbezpieczeństwa. Większość z tych rzeczy zacznie działać jeszcze w tym roku - gen. bryg. Włodzimierz Nowak, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z Cyberdefence24 opowiada o planach ministerstwa, roli CERT-u Narodowego oraz finansowaniu strategii cyberbezpieczeństwa.
Od zdolności rozpoznawania cyberwojny o wiele ważniejsze wydaje się znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak państwo winno zareagować, gdy dojdzie do wybuchu konfliktu zbrojnego w środowisku sieci komputerowych.
Coraz więcej narzędzi jest wykorzystywanych przez różne instytucje do zbierania informacji o obywatelach; choć w wielu przypadkach założenia są słuszne, może to prowadzić do ograniczania wolności i głębokiej ingerencji w prawa człowieka - ostrzega Fundacja Panoptykon w swoim przewodniku.
Przewidywanie zagrożeń na podstawie aktywności w sieci, łączenie informacji z cyberprzestrzeni i sensorów zewnętrznych, kojarzenie wiadomości z różnych formatów i platform komunikacji – to funkcje, które wkrótce mogą okazać się niezbędne dla wszystkich służb czy administracji publicznej. Takie systemy już powstają. Jeden z nich opracowuje firma Comarch.
Nowa broń Sił Powietrznych USA oznacza kolejny krok w stronę wojny informacyjnej. Następnym zapowiedzianym ruchem ma być obecność na pokładach statków powietrznych hakerów, który w będą mogli przejmować kontrolę nad jednostkami wroga w czasie rzeczywistym.