Tajemnica skarbowa - Wiadomości - E-System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji

Idź do spisu treści

Menu główne:

HFPC wygrywa spór o zakres tajemnicy skarbowej

Opublikowany przez prawnik.pl w Tajemnica skarbowa · 20/3/2015 11:52:48

HFPC wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o udostępnienie dokumentu nt. "Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 r.". Ten jednak odmówił. I sprawa trafiła do sądu. WSA podtrzymał tę decyzję. Stwierdził bowiem, że tajemnicę skarbową mogą stanowić wszystkie informacje gromadzone i przetwarzane w ramach kontroli skarbowej.

Więcej:
HFPC wygrywa spór o zakres tajemnicy skarbowej




Nowe prawa dla żandarmerii

Opublikowany przez Rzeczpospolita w Tajemnica skarbowa · 18/7/2013 22:57:30

Minister obrony narodowej chce przyznać formacji więcej uprawnień, m.in. do prowadzenia kontroli operacyjnej (podsłuch), gdy mundurowi popełniają przestępstwo lub planują jego popełnienie wspólnie z cywilami – pomocnikami, podżegaczami czy paserami.

Więcej:
Nowe prawa dla żandarmerii




Tandeta w rozporządzeniu Cichockiego

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica skarbowa · 13/7/2013 23:19:54

Daleko idąca uznaniowość funkcjonariuszy, którzy sami oceniają, czy mają składać zeznania PIT do urzędu skarbowego, czy do zwierzchnika. To tylko część zastrzeżeń do przepisów ustanawiających szefów specsłużb organami podatkowymi
Przygotowane przez Jacka Cichockiego, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, rozporządzenie Rady Ministrów z 23 marca 2012 r. (Dz.U. poz. 363) budziło wiele wątpliwości natury konstytucyjnej już na etapie projektu. Jednak mimo uwag zgłoszonych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL), przepisy w kwestionowanym kształcie trafiły do podpisu premiera Donalda Tuska z adnotacją „bardzo pilne”.
Centrum zwracało uwagę na brak podania argumentów uzasadniających wydanie rozporządzenia Cichockiego. Doktor Jacek Krawczyk, wiceprezes RCL, w piśmie do szefa MSW wskazywał, iż na mocy art. 13a Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) Rada Ministrów może – w drodze rozporządzenia – nadać uprawnienia organu podatkowego szefom Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jednak tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione ochroną informacji niejawnych i wymogami bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. nr 182, poz. 1228) jest nią informacja, której nieuprawnione ujawnienie powoduje lub może spowodować szkodę dla Polski albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne. Tymczasem, w ocenie RCL, uzasadnienie projektu ograniczało się jedynie do wskazania argumentów przemawiających za koniecznością ochrony danych identyfikujących funkcjonariuszy służb specjalnych, bez omówienia związku z potrzebą ochrony informacji niejawnych i wymogami bezpieczeństwa. Uzasadnienie nie wspomina też, choć powinno, o pozostałych podmiotach, których rozporządzenie to dotyczy, czyli o osobach świadczących pracę lub osobiście wykonujących działalność w danej służbie.


Więcej:
Dziennik Gazeta Prawna z 9 lipca 13 (nr 131)




Jeśli sąd pozwoli, poznamy zadania UKS

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica skarbowa · 16/6/2013 23:18:44

Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra finansów z 24 maja 2013 r. (nr KS8/016/203/OPI/13/RD-37727). Utrzymał on w mocy wcześniejszą decyzję generalnego inspektora kontroli skarbowej z 22 marca 2013 r. (nr KS8/016/141/GLQ/13/RD-23658), odmawiającą fundacji udostępnienia dokumentu „Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 r.”, o które wystąpiła po publikacji DGP na ten temat w lutym 2013 r.
W ocenie ministerstwa objęty wnioskiem dokument chroniony jest tajemnicą skarbową, w związku z czym nie podlega on udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ponieważ zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 41, poz. 214 z późn. zm.), tajemnicę stanowią wszystkie informacje gromadzone i przetwarzane w ramach kontroli skarbowej, niezależnie od tego, przez kogo i w jakich okolicznościach zostały wytworzone.

Więcej:
Dziennik Gazeta Prawna z 12 czerwca 13 (nr 112)




Przez szkolenie skarbówki wyciekły dane podatników

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica skarbowa · 5/6/2013 00:36:36

Pracownicy skarbówki na szkoleniu otrzymali pendrive’y z danymi podatników. Nośniki te mogli potem zabrać do domu. Zawiadomienie w takiej sprawie złożył wczoraj w prokuraturze Warszawa-Śródmieście poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler. O sprawie donieśli mu uczestnicy szkolenia. – Nie mogli uwierzyć, że dostali do pracy realne, a nie abstrakcyjne dane – mówi poseł.
Szkolenie dla 100 pracowników skarbówki zorganizowała prywatna firma Instytut Szkoleń Profesjonalnych w dniach 19–22 kwietnia w Zakopanem. Skierowane było głównie do urzędników zajmujących się egzekucją i dotyczyło m.in. tworzenia raportów i analiz przy wykorzystaniu bazy danych. W trakcie szkolenia prowadzący rozdali uczestnikom pendrive’y z danymi, na których mieli ćwiczyć. Jak się okazało, były to dane prawdziwych podatników. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, na takim szkoleniu nie powinno się to zdarzyć.

Więcej:
Dziennik Gazeta Prawna z 28 maja 13 (nr 102)




Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego