Menu główne:
Organy skarbowe przy sprawdzaniu dochodów medyków prowadzących prywatną praktykę żądają od nich ujawnienia list pacjentów. W sądach toczy się bój, czy mają do tego prawo.
Więcej: Fiskus zawęża definicję tajemnicy lekarskiej
Powstaną raporty
o dzieciach poczętych
w wyniku refundowanego
in vitro. Może trafić do nich za dużo danych.
Więcej: Sztuczne zapłodnienie do ministerialnej kontroli
Przekonała się o tym Federacja Rosyjska po niedawnym wyroku w sprawie Awilkina i inni.
Skarżącymi było czterech członków organizacji religijnej Świadków Jehowy z Petersburga, którzy zarzucili Rosji naruszenie prawa do prywatności i życia rodzinnego (art. 8) oraz zakazu dyskryminacji (art. 14).
Zainteresowani odmówili poddania się transfuzji krwi podczas pobytu w publicznym szpitalu. Prokuratura powzięła wątpliwości co do legalności działania ich organizacji (która sprzeciwia się przetaczaniu krwi) i zwróciła się do placówek służby zdrowia z wnioskiem o raportowanie takich przypadków.
Badając sprawę, ETPC uznał, że nie istniał ważny interes społeczny uzasadniający ujawnienie informacji medycznych na temat skarżących. Szpitale, w których przebywali, nie złożyły zawiadomienia o jakimkolwiek ich kryminalnym zachowaniu, a żaden z lekarzy nie wskazał, że odmowa poddania się zabiegowi była wynikiem nacisku ze strony organizacji Świadków Jehowy. Ponadto, personel medyczny mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o umożliwienie transfuzji, gdyby uznał, że wymaga tego stan konkretnego pacjenta.
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna z 19 czerwca 13 (nr 117)
Dane wypisane przez lekarza nie pozwalają na identyfikację pacjenta, a opis usługi nie musi być zbyt szczegółowy
Resort finansów nie podziela zastrzeżeń Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczących obowiązującego od 1 kwietnia par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363). Samorząd lekarski zwrócił się do MF o wyjaśnienie, jak bardzo szczegółowe informacje o świadczonych usługach powinny być zamieszczane na paragonach fiskalnych. W ocenie Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL, dokładne opisywanie usług rodzi zastrzeżenia ze względu na obowiązek zachowania przez lekarza tajemnicy.
Jednocześnie przepis w nowym brzmieniu mówi o konieczności zawarcia na paragonie informacji pozwalających na „jednoznaczne zidentyfikowanie usługi”. Przed 1 kwietnia wystarczające było zamieszczenie informacji, iż udzielono usługi medycznej, plus oznaczenie, które pozwalało odróżnić usługi zwolnione z VAT (np. służące profilaktyce czy zachowaniu i ratowaniu zdrowia) od opodatkowanych.
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna z 10 maja 13 (nr 90)
Lekarze chcą jasnej odpowiedzi na pytanie, jak szczegółowe informacje dotyczące świadczonych usług powinni zamieszczać na paragonach fiskalnych. O wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego zwrócił się do ministra finansów Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Wyjaśnienie ma dotyczyć par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MF z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz 363).
Przedstawiciele samorządu lekarskiego przypominają, że na podstawie przepisów obowiązujących do 1 kwietnia br. w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów wystarczające było wpisanie na paragonie fiskalnym informacji, że udzielono usługi medycznej, wraz z dodatkowym oznaczeniem, pozwalającym odróżnić świadczenia zwolnione z VAT od opodatkowanych. „Wykładnia taka była zgodna z funkcją przepisów wprowadzających obowiązek posiadania kas, których celem jest ewidencjonowanie obrotu i prawidłowe określenie kwot podatku, a nie szczegółowa inwentaryzacja świadczonych usług” – zauważa NRL.
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna z 29 kwietnia 13 (nr 83)