Tajemnica dziennikarska - Wiadomości - E-System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji

Idź do spisu treści

Menu główne:

Przecieki z trwających śledztw to łamanie prawa

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica dziennikarska · 20/3/2015 11:09:42

Dziennikarz nie działa w próżni. Każdy, kto ujawnia bez zgody prokuratora informację z toczącego się postępowania przygotowawczego, podlega odpowiedzialności karnej - wyjaśnia Piotr Kosmaty.

Więcej:
Przecieki z trwających śledztw to łamanie prawa




Dziennikarskie źródła pod ochroną

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica dziennikarska · 21/8/2013 22:57:26

W wyroku Nagla przeciwko Łotwie Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że nieprecyzyjnie sformułowany nakaz przeszukania domu dziennikarki, wykonany bez odpowiedniego wyważenia interesów postępowania i ochrony dziennikarskich źródeł informacji, narusza art. 10 konwencji praw człowieka.
Skarżąca Izle Nagla – łotewska dziennikarka prowadząca popularny program informacyjny – otrzymała od osoby ukrywającej się pod pseudonimem Neo wiadomość, że błędy w zabezpieczeniach urzędu podatkowego pozwalają łatwo dotrzeć do danych z elektronicznego systemu deklaracji. Zdaniem Neo część z nich wskazuje, że wprowadzone w czasach kryzysu cięcia wydatków w sektorze publicznym nie dotknęły najlepiej opłacanych urzędników państwowych. Nagla wykorzystała te informacje w swoim programie telewizyjnym.
W sprawie wycieku wszczęto postępowanie, w którym dziennikarka była przesłuchiwana w charakterze świadka. Dokonano także w trybie pilnym przeszukania jej domu, zatrzymując nośniki danych. W skardze do ETPC Izle Nagla podniosła, że takie działania mogły doprowadzić do zidentyfikowania jej informatora.

Więcej:
Dziennik Gazeta Prawna z 21 sierpnia 13 (nr 161)




Strasburg znów na straży tajemnicy dziennikarskiej

Opublikowany przez Dziennik Gazeta Prawna w Tajemnica dziennikarska · 5/6/2013 23:56:28

Przeszukanie przez policję redakcji gazety i żądanie wydania dokumentów, które posłużyły do przygotowania artykułu prasowego, powinno być środkiem ostatecznym i stosowanym z rozwagą – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku w sprawie Saint-Paul Luxemburg SA przeciwko Luksemburgowi (skarga nr 26419/10). To ważne orzeczenie określające granice ingerencji organów państwa w funkcjonowanie mediów. Trybunał przypomniał w nim, że stosowanie narzędzi ingerujących w prywatność dziennikarzy oraz w tajemnicę dziennikarską może prowadzić do naruszenia konwencji praw człowieka.

Więcej:
Dziennik Gazeta Prawna z 5 czerwca 13 (nr 107)




Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego